Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Powiatowe Święto Wojska Polskiego w Imbramowicach

Data publikacji: 2013-08-19, Data modyfikacji: 2013-08-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Tegoroczne obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święto Żołnierza odbyły się w Imbramowicach (gm. Trzyciąż) i połączone były z Piknikiem Historycznym „U źródeł Dłubni" w 150 rocznicę Powstania Styczniowego.

W uroczystościach w Imbramowicach udział wzięli w nim: parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu olkuskiego oraz gmin, kombatanci, przedstawiciele partii politycznych, sądownictwa, duchowieństwa, Kół Gospodyń Wiejskich, służb mundurowych oraz goście przybyli z różnych stron nie tylko naszego powiatu, ale i Polski. Oficjalne uroczystości rozpoczęła Masz święta w kościele parafialnym p.w. św. Benedykta Opata. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli na stary cmentarz, gdzie na mogiłach Powstańców Styczniowych delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

W okolicznościowym przemówieniu starosta olkuski Jerzy Antoni Kwaśniewski przypomniał m.in. historię zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej, która ocaliła przed bolszewickimi zakusami nie tylko naszą Ojczyznę, ale i Europę. Zwracał również uwagę na zasady, którymi powinniśmy się kierować w życiu jako Polacy.

- W 93. rocznicę walnego rozstrzygnięcia nad Wisłą wspominamy tamten czas z zadumą. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze; na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy: umiłowanie wolności, suwerenności, poczucie honoru i wierność w służbie ojczyzny – mówił starosta Kwaśniewski.

Na koniec zwrócił się do kombatantów: „Dziękuję Wam, że przy okazji wszelkich uroczystości patriotyczno-religijnych uczycie młodsze pokolenia, kim jest żołnierz, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość do Ojczyzny. Życzę Wam zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i w codziennej służbie dla Polski; życzę wiele satysfakcji z podejmowanych działań we wspólnej pracy „ku chwale Ojczyzny” – Rzeczypospolitej Polskiej...”.

Po zakończeniu części oficjalnej na pikniku na placu w centrum Imbramowic, obok Klasztoru ss. Norbertanek, można było m.in.: posłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu gminnych KGW oraz „Włościjańskiej Orkiestry Dętej Zagórowa" oraz wiązankę utworów niepodległościowych zaśpiewanych przez chór „Ziemia Kluczewska" z GOK w Kluczach. Na koniec koncert dały gwiazdy imbramowickiego pikniku, artyści z zespołu Pieśni i Tańca " Śląsk".

Galeria fotograficzna z uroczystości.

***

Przed oficjalnymi uroczystościami zorganizowano bieg otwarty bezdrożami Imbramowic pn. "Śladami walk powstańczych". Trasa biegu, o długości 3,4 km, przebiegała skrajem Lasu Ostryszniego i wiodła szlakiem jakim w 1863 roku przemieszczali się powstańcy styczniowi i gdzie 15 sierpnia stoczyli bitwę.

Bieg przebiegał w następujących kategoriach:

Kategoria wiekowa – gimnazjum -chłopcy, dziewczęta – 3400m

Kategoria wiekowa powyżej 16 roku życia, chłopcy, dziewczęta – 3400 m.

Zwycięzcy w kategoria wiekowa – gimnazjum

I miejsce -Piotr Gamrot - Jangrot

II miejsce- Damian Jarosz - Imbramowice

Kategoria wiekowa powyżej 16 roku życia

I miejsce Lucjan Gajda Imbramowice

II miejsce Sebastian Januszek – Podchybie

III miejsce Kamil Ogonek – Podchybie

Źródło: Starostwo Powiatowe w Olkuszu

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola