Belka
Sobota, 27 Lutego 2021   imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pomóc ludziom z inicjatywą

Data publikacji: 2013-06-24, Data modyfikacji: 2013-06-25
A A AWydrukDrukuj  
 

W poniedziałek 24 czerwca, w olkuskim Urzędzie Miasta i Gminy na swoim szóstym posiedzeniu zebrała się Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta i Gminy Olkusz.  Jednym z ważniejszych tematów było omówienie projektu uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Przybyłych na spotkanie członków Rady Działalności Pożytku Publicznego powitał jej przewodniczący, dr Włodzimierz Łysoń, wiceburmistrz Olkusza, który przedstawił proponowany porządek obrad.  Na początku Ewa Chromniak, Prezes Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych z Krakowa zaprezentowała projekt „Samorząd z Inicjatywą”. Projekt realizowany pilotażowo w Olkuszu miał być próbą sprawdzenia, na ile mieszkańcy miasta i gminy chcą włączać się w rozwiązywanie lokalnych problemów.

W ramach projektu „Samorząd z Inicjatywą” zrealizowano w Olkuszu trzy działania. Pierwsze, to stworzenie miejsca spotkań integracyjnych na os. Młodych, drugie to projekt „Moje osiedle Młodych – łączymy trzy pokolenia” obejmujący powstanie gazety osiedlowej i strony internetowej, a trzecie to stworzenie „Ogrodu zabaw” przy olkuskiej Szkole Podstawowej nr 10. Na realizację tych projektów obywatelskich fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych przekazał 20 tys. zł, a Urząd Miasta i Gminy 10 tys. zł. Następnie Ewa Chromniak przybliżyła zebranym istotę tzw. inicjatywy lokalnej, czyli nowej formy realizacji zadań publicznych przez samorząd we współpracy z mieszkańcami. Kolejnym punktem były konsultacje projektu Uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Na zakończenie Marta Michoń z olkuskiego koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych przedstawiła propozycje standardów współpracy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz z osobami niepełnosprawnymi. Jak się okazuje, część z zaproponowanych standardów już funkcjonuje w codziennej pracy Urzędu.

Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta i Gminy Olkusz została powołana w 2011 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu. Rada jest organem doradczym i opiniodawczym burmistrza. W jej skład wchodzi 16 osób, z czego dziesięć osób to reprezentanci organizacji pozarządowych działających na terenie miasta i gminy Olkusz, wybrani na Konferencji Olkuskich Organizacji Pozarządowych pod koniec 2010 roku. Troje członków wskazała Rada Miejska w Olkuszu, a kolejne trzy osoby wskazał burmistrz.

Członkowie rady pełnią swoją funkcję społecznie, co oznacza, że nie otrzymują za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Kadencja Rady trwa dwa lata.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
henryk   2013-07-15 10:16:18
ktoś wie czy się cokolwiek ruszyło w tym temacie?
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola