Belka
Sobota, 5 Października 2024   imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawy o Powstaniu Styczniowym

Data publikacji: 2013-05-10, Data modyfikacji: 2013-05-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W związku z obchodami 150 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo w Olkuszu zostały przygotowane ciekawe wystawy związane z Powstaniem Styczniowym na ziemi olkuskiej. 

We wtorek 7 maja w olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej” przygotowaną wspólnie przez Bibliotekę oraz Wydział Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

W otwarciu wystawy wzięły udział delegacje włoskich miast Bergamo i Pontenure, która uczestniczyła w uroczystych obchodach 150 rocznicy śmierci Nullo.  Wśród gości, którzy wzięli udział w uroczystościach byli między innymi : pan Guglielmo Redondi, przewodniczący Rady Miejskiej Bergamo i Giovanni Carullo, doradca historyczny Bergamo, a także Roberto Modenesi, asesor d/s kultury i współpracy międzynarodowej urzędu miasta Pontenure, radna rady miejskiej pani Silvia Modenesi, pan Franco Zerilli, prezes stowarzyszenia „Pontenure Kultura i Sztuka” oraz olkuszanka z pochodzenia pani Teresa Musiał Casali, sekretarz Związku Polaków we Włoszech.

Władze miasta reprezentowali burmistrz Dariusz Rzepka oraz wiceburmistrz dr Włodzimierz Łysoń. Zebranych gości powitała w imieniu organizatorów wystawy Jolanta Zięba, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W otwarciu wystawy wziął także udział Waldemar Czarnota, naczelnik wydziału promocji UMiG oraz Grażyna Praszelik Kocjan, dyrektorka MOK. Następnie goście mieli okazję zapoznać się z wystawa. Na kilkunastu planszach zamieszczono archiwalne zdjęcia wraz z opisami ilustrujące obchody kolejnych rocznicowych uroczystości związanych z Powstaniem Styczniowym, jakie były organizowane w Olkuszu. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano fotografie ze zbiorów olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK, Towarzystwa Przyjaźni Polsko Włoskiej, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 Obszerny i bogato ilustrowany artykuł dotyczący upamiętniania wydarzeń Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej ukaże się w najbliższym numerze czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Bibliotekę. Wystawę „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów Powstania Styczniowego na Ziemi Olkuskiej”, jaka jest prezentowana na parterze olkuskiej Biblioteki można oglądać do połowy czerwca. Po otwarciu wystawy goście mieli okazję do zapoznania się z historią, działalnością i osiągnięciami Biblioteki, po której oprowadzała dyrektor Jolanta Zięba.

Z okazji rocznicy śmierci płk. Nullo wystawę zatytułowaną „Powstanie Styczniowe na ziemi olkuskiej” zorganizowało także Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu. Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z powstaniem styczniowym. Otwarcie wystawy odbyło się w sobotę 4 maja. Po wystawie oprowadzała prezes olkuskiego oddziału PTTK Barbara Stanek Wróbel. Wystawę można oglądać do końca czerwca.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola