Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Niezwykła Gala ONA w Olkuszu

Data publikacji: 2022-04-04, Data modyfikacji: 2022-04-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Niezwykła Gala ONA w Olkuszu

Piękna zima za oknem, sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu wypełniona po brzegi przez entuzjastów olkuskiej kultury, niezapomniany koncert i niezliczone życzenia oraz gratulacje – w tak niecodziennych okolicznościach burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021 trzem laureatom: Maciejowi Semli, Annie Brandegger – Miśków oraz Jonaszowi Jochemczykowi. 

- Zwłaszcza w ostatnich tygodniach uświadamiamy sobie, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sztuka. Dzieła sztuki pozwalają nam przetrwać ciężkie chwile. Przypominają nam o tym, że w końcu nastanie czas, gdy zło przeminie, a prawda i dobro zatriumfują. Dają nadzieję i siłę do tego, by pokonywać trudności – mówił burmistrz Roman Piaśnik, gratulując laureatom otrzymanej Nagrody.

Uchwałę Kapituły ONA zaprezentował przewodniczący Kapituły, wiceburmistrz Łukasz Rychlewski.

W kategorii za całokształt twórczości Kapituła Nagrody wyróżniła Macieja Semlę – organistę liturgicznego i dyrygenta chóralnego. Pan Maciej Semla jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 12 roku życia gra na instrumentach kościelnych, natomiast pracę organisty w pierwszej parafii rozpoczął w 1993 roku. Od 15 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Jego zaangażowanie wykracza dalece poza akompaniowanie w czasie mszy świętych. Bierze udział w koncertach i wydarzeniach, takich jak Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, czy Letnim Festiwalu Organowym. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, Stowarzyszeniem na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, Stowarzyszeniem Wszyscy dla wszystkich oraz Stowarzyszeniem Zamek Rabsztyn.

Przyczynia się do promocji zabytkowych organów Hansa Hummla oraz Olkusza podczas prezentacji organów na koncertach, ale także osobom indywidualnym i grupom. Jako kustosz olkuskich organów prezentuje swoje umiejętności w Polsce i za granicą.

Jest osobą pełną zaangażowania zarówno w swoją pracę, jak i rozwój kultury oraz społeczności lokalnej.

W kategorii animatora kultury Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymała Anna Brandegger-Miśków – absolwentka germanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, która swoją pracą zawodową związała się z I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, gdzie nauczała, a także organizowała wymiany uczniów, obchody jubileuszowe, czy spotkania opłatkowe. Realizowała liczne tłumaczenia i szkolenia krajowe oraz zagraniczne. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia „Złota Arka”, gdzie współtworzyła Zeszyty Historyczne Olkusza, włączała się w liczne inicjatywy olkuskiego oddziału PTTK, Stowarzyszenia Miast Partnerskich, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, olkuskich parafii, Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, czy Centrum Kultury Polskiej na Litwie.

Jest postacią szczególnie zasłużoną dla olkuskiej społeczności, godząc ogromne zaangażowanie w pracę nauczyciela z działalnością społeczną i kulturalną.

W kategorii młody twórca Nagrodę zdobył Jonasz Jochemczyk, który naukę gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia w Olkuszu rozpoczął w wieku 7 lat. Edukację muzyczną kontynuuje w Krakowie. Jego naturalne predyspozycje wirtuozowskie i wrażliwość muzyczną podkreślają kolejni wybitni pedagodzy. Dzięki swojej dojrzałości artystycznej i pracowitości został doceniony m.in. nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu, czy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Singapurze.

Z zaangażowaniem bierze udział w lokalnych inicjatywach i koncertach, np. z okazji jubileuszu PSM I st. w Olkuszu, czy w czasie Święta Srebra – Dni Olkusza i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoją bogatą wiedzą muzyczną dzieli się z innymi, prowadząc warsztaty pianistyczne w olkuskim Ognisku Artystycznym Żaczek.

Jest nie tylko młodym, utalentowanym artystą, ale również skromną i wrażliwą na drugiego człowieka osobą.

W tle najważniejszych wydarzeń, związanych z wręczeniem laureatom Olkuskiej Nagrody Artystycznej, z dużym zaangażowaniem pracował Jacek Majcherkiewicz, który wykonał karykatury wyróżnionych artystów. Będą one piękną i humorystyczną pamiątką tego wyjątkowego wieczoru. Prawdziwą wisienką na torcie był rewelacyjny koncert w wykonaniu zespołu Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny. Salę wypełniła miłość, wypływająca z aranżacji znanych i lubianych utworów oraz własnych kompozycji artystów.

Dyrektor MOK w Olkuszu Marcin Wiercioch zapewnił, że już niebawem laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej będzie można zobaczyć oraz usłyszeć na specjalnie organizowanych wydarzeniach.

Burmistrz Roman Piaśnik lubi parafrazować słowa Piotra Skrzyneckiego, mówiąc „Kochajmy naszych artystów!”. Z takim wezwaniem będziemy oczekiwać kolejnej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

, Źródło artykułu: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola