Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Praca Olkusz – jakich zawodów brakuje na rynku pracy?

Data publikacji: 2022-04-20, Data modyfikacji: 2022-04-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Praca Olkusz – jakich zawodów brakuje na rynku pracy?

Jak szukać pracy, żeby jak najszybciej ją zdobyć? Jakie są moje szanse na rynku pracy? Jeśli zadajesz sobie te pytania i szukasz pracy w Olkuszu, czytaj dalej i zapoznaj się z najnowszymi danymi dotyczącymi lokalnego rynku zatrudnienia.

Olkusz – zawody deficytowe

Olkusz to miasto leżące pomiędzy dwoma największymi ośrodkami gospodarczymi południowej Polski – Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz aglomeracją krakowską. W tym byłym mieście górniczym dziś rozwija się przede wszystkim sektor usługowy. Oferty pracy Olkusz znaleźć można jednak w różnych dziedzinach gospodarczych. Informacji na temat tego, w jakich zawodach brakuje pracowników, dostarcza Barometr zawodów, czyli ogólnopolska prognoza zapotrzebowania firm. Badanie wykonywane jest co roku z inicjatywy resortu pracy na postawie danych z powiatowych urzędów pracy oraz GUS. 

Barometr dzieli zawody na deficytowe (za mało chętnych w porównaniu do liczby ofert na rynku), nadwyżkowe (odwrotna sytuacja, zbyt wielu szukających pracy w danym charakterze), oraz zrównoważone (mniej więcej taka sama liczba kandydatów co ogłoszeń od pracodawców). 

W 2022 r. w powiecie olkuskim wskazano 26 grup profesji deficytowych. Brak dostatecznej liczny pracowników widać między innymi w oświacie, branży TSL, budownictwie i opiece zdrowotnej. 

Oto pełna lista zawodów deficytowych w powiecie (źródło: Barometr zawodów):

  • budownictwo – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 
  • przemysł – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze, technicy mechanicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, 
  • TSL – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, 
  • oświata – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, 
  • usługi medyczne i opiekuńcze – fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce,
  • pozostałe usługi – fryzjerzy, samodzielni księgowi.

W powiecie zauważono także nadwyżkę poszukujących pracy:

  • ekonomistów,
  • filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, 
  • pedagogów, 
  • pracowników administracyjnych i biurowych, 
  • techników budownictwa. 

Pamiętaj jednak, że jeśli wykonujesz profesję określoną jako nadwyżkową w powiecie, nie oznacza to, że nie masz szans na zatrudnienie. Nie wszyscy pracodawcy i szukający etatu zgłaszają się bowiem do urzędów pracy.

Oferty pracy Olkusz – gdzie szukać?

W poszukiwaniu zatrudnienie bardzo istotna jest umiejętność szybkiego dotarcia do dużej liczby ogłoszeń. A zatem jak zaoszczędzić czas i siły, jak najszybciej zacząć wysyłać liczne zgłoszenia do pracodawców? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnego portalu z ofertami pracy. Przykładem platformy rekrutacyjnej jest praca.pl. To ogólnopolski serwis z ofertami pracy, żeby zobaczyć oferty pracy Olkusz, należy wejść na stronę praca.pl

Szukanie pracy warto zacząć od założenia darmowego konta na portalu pracy i stworzenia profesjonalnego CV. Można to zrobić za pomocą internetowego kreatora (udostępnia go praca.pl zalogowanym użytkownikom). CV można zapisać na swoim koncie kandydata, a także ściągnąć w postaci PDF na własne urządzenie. Teraz pozostaje przeglądanie ofert i aplikowanie na te spełniające Twoje kryteria. Ogłoszenia o pracę możesz wygodnie filtrować, np. pod względem obszaru zawodowego, wysokości zarobków itp. 

Gdzie jeszcze szukać ogłoszeń typu praca Olkusz i okolice? Można zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu (ul. Minkiewicza 2, tel. 32 643 05 38). PUP nie tylko pomaga w znalezieniu zatrudnienia. Prowadzi także doradztwo zawodowe, może zaproponować Ci kursy, staże, dofinansowanie do nauki czy na rozpoczęcie własnej działalności itp. Warto sprawdzić te opcje. 

Ogłoszenia z urzędów pracy dostępne są online w Centralnej Bazie Ofert Pracy. 

Dobrą praktyką jest też stworzenie listy pracodawców, u których chcesz się zatrudnić i odwiedzenie ich stron firmowych. W zakładkach o nazwach np. Kariera, Praca, Dołącz do nas poszukaj informacji o prowadzonych aktualnie rekrutacjach. Jeśli firma nie szuka pracowników – wyślij tzw. podanie o pracę. To dokument podobny do listu motywacyjnego, w którym udowadniasz pracodawcy, dlaczego powinien Cię zatrudnić. W momencie, w którym jednostka zacznie się rozglądać za nowymi pracownikami – Twoje dokumenty aplikacyjne będą już na biurku rekrutera, to spora przewaga. 

Ogłoszenia typu Olkusz – praca znaleźć można także na różnego rodzaju forach, w mediach społecznościowych, na portalach ogłobranżowych. Jeśli korzystasz z takich miejsc, zachowaj ostrożność – przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego sprawdź, czy masz do czynienia z legalnie działającą firmą. Omijaj też anonse, w których obiecuje się wysokie zarobki przy minimalnym nakładzie pracy bądź nie są podane żadne dane na temat firmy – to prawdopodobnie próby wyłudzenia danych lub pieniędzy. 

 

 Szukanie pracy nie musi być czasochłonne i trudne. Postaraj się działać systematycznie, np. wyrobić sobie nawyk przeglądania ofert i wysyłania aplikacji o określonej porze. Korzystaj z wielu źródeł, w tym przede wszystkim z dobrego portalu pracy. Powodzenia!

 

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola