Belka
Sobota, 16 Listopada 2024   imieniny: Maria, Edmund, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rozwój Polski Południowej

Data publikacji: 2014-02-20, Data modyfikacji: 2014-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 

W zeszły poniedziałek odbyło się spotkanie samorządowców oraz parlamentarzystów województwa małopolskiego i śląskiego w sprawie strategii obu regionów. Na spotkaniu zostały przestawione najważniejsze atuty i wyzwania rozwojowe oraz cele rozwoju Polski Południowej. Zaprezentowano także możliwości realizacji i finansowania projektów ponadregionalnych na poziomie krajowym.

 

 

„To są dwa województwa, w których potencjał ludnościowy jest największy w Polsce, ale też potencjał związany z gospodarką, z przedsiębiorczością, z nauką i innowacjami. Cieszę się, że te dwa regiony oddolnie, zupełnie samoistnie zechciały stworzyć taki strategiczny dokument” – mówiła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. „Bo – jak wyjaśniła – właśnie w tak długiej perspektywie trzeba działać, by móc pozyskiwać pieniądze”.

 

„Mówiąc o kierunkach naszej interwencji, musimy myśleć o tworzeniu pakietowych produktów turystycznych, kreowaniu oferty inwestycyjnej, lobbingu na rzecz makroregionu czy też przyciąganiu i organizacji wydarzeń o znaczeniu krajowym i międzynarodowym” – mówił Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła.

 

 

 

Wśród najistotniejszych projektów kluczowych, jakie zostały zidentyfikowane w dokumencie opracowanym na szczeblu samorządowym, znalazły się projekty o charakterze badawczym (m.in. konsorcja innowacyjnej medycyny, bipolarne centra wzornictwa i dizajnu czy sieciowanie centrów transferu innowacji i technologii), infrastrukturalnym (m.in. podniesienie standardów DK94, modernizacja linii kolejowej Katowice – Kraków, rozbudowa centralnej magistrali kolejowej), środowiskowym (w tym: realizacja programu ochrony przed powodzią w dorzeczu Górnej Wisły, opracowanie i wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji w Polsce Południowej) czy wreszcie projekty w obszarze turystyki i kultury (np. organizacja Festiwalu Kultur, wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd jako flagowego produktu turystycznego Polski Południowej, szlak zabytków górniczych Polski Południowej).

 

Jednym z punktów spotkania było powołanie 30-osobowej Rady Koordynującej współpracę woj. śląskiego i małopolskiego w realizacji wspólnej strategii. Jej zadaniem będzie nadzór, opiniowanie i projektowanie współpracy regionów, ale też koordynacja prac zespołów projektowych.

 

Burmistrz Dariusz Rzepka został powołany, jako jedyny przedstawiciel naszego Powiatu, do składu Rady Koordynującej współpracę województw śląskiego i małopolskiego w realizacji wspólnej strategii. Z naszego województwa w skład Rady wchodzą również przedstawiciele Oświęcimia oraz Chrzanowa.

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola