Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rozpoczął się VII rok akademicki w Olkuskim UTW

Data publikacji: 2013-10-04, Data modyfikacji: 2013-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Okolicznościowe wystąpienia, inauguracyjny wykład wygłoszony przez przewodniczącego Rady Programowej uczelni prof. Andrzeja Szromnika oraz wystawa z okazji 150. rocznicy urodzin Gustava Klimta wypełniły inaugurację siódmego roku akademickiego w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tak kolejny etap pogłębiania wiedzy oraz rozwijania zainteresowań rozpoczęło 252. aktywnych seniorów.

Mogło jednak być inaczej. Czarne chmury wszechobecnych trudności finansowych zawisły również nad cieszącym się z roku na rok rosnącą popularnością OUTW. Rozwiązaniem okazała się - jak w wielu innych dziedzinach życia - dobra współpraca. Tym razem między Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser” i Miejskim Ośrodkiem Kultury, który prowadzi uczelnię. Dzięki złożonemu przez stowarzyszenie wnioskowi o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, przyznane zostały pieniądze na zajęcia OUTW. Będą one realizowane przez MOK w połączeniu z projektem popularyzującym wśród seniorów wolontariat.

Podczas inauguracyjnego wystąpienia za sukces ten podziękował wszystkim współautorom burmistrz Dariusz Rzepka. Z „Res Sacra Miser” są to przede wszystkim prezes Maria Jędrysik, wiceprezes Mateusz Wysocki i sekretarz Marta Białowąs, zaś z Miejskiego Ośrodka Kultury - dyrektor Grażyna Praszelik-Kocjan oraz kierownik Działu Organizacji Imprez Zdzisława Gardeła, pełniąca równocześnie funkcję opiekuna OUTW.

Co to w praktyce oznacza dla ćwierć tysiąca ciekawych świata i nie zamierzających zamykać się w czterech ścianach domów Olkuszan? Główną częścią działalności są wykłady, które wielekroć wygłaszały w Olkuszu takie sławy, jak profesorowie Jerzy Vetulani, Andrzej Zoll, Jerzy Hausner, Ryszard Tadeusiewicz. Popularnością cieszą się wśród studentów różnorodne zajęcia fakultatywne, a to m. in.: obsługa komputera, ćwiczenia w pływalni, nauka języków obcych, joga, czy warsztaty malarstwa i rysunku. Nie do przecenienia są wszelkie integrujące społeczność słuchaczy przedsięwzięcia, wśród których wymienić można plenerowe spotkania przy ognisku lub grillu, imprezy taneczne i wycieczki - celem najbliższej są zabytki Torunia.

Ponieważ misja uczelni dla seniorów zakłada przede wszystkim kształcenie, toteż rozpoczęcie nowego roku akademickiego nie mogłoby odbyć się bez inauguracyjnego wykładu. Wygłosił go prof. Andrzej Szromnik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przewodniczący Rady Programowej Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tytuł wykładu „Nowe style życia, a nowe obszary biznesu” krył pełną ciekawostek analizę przeobrażeń, jakim ulegają nasze konsumenckie preferencje i jak wraz z nimi, w nierzadko zaskakujący sposób ewoluuje rynek, powstają firmy o specjalnościach całkiem niedawno jeszcze nie znanych.

Po wykładzie i pierwszych wpisach do indeksów uczestnicy inauguracyjnych uroczystości udali się na wystawę z okazji 150. rocznicy urodzin prekursora modernizmu Gustava Klimta, zorganizowaną przez Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, Austriackie Forum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Jak co roku, gdy zakończyły się już oficjalne części programu, studenci-seniorzy organizowali się w grupy i snuli plany na rozpoczęty właśnie akademicki rok.

 

 

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola