Belka
Środa, 2 Października 2024   imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rewitalizacja starówki dobiega końca

Data publikacji: 2013-07-22, Data modyfikacji: 2013-07-23
A A AWydrukDrukuj  
 

Jedno z największych zadań inwestycyjnych jakim jest realizowany od 2010 r. projekt pn. „Rewitalizacja i ochrona olkuskiej Starówki” w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dobiega końca.

Celem projektu, zgodnie z jego nazwą jest ożywienie przestrzeni publicznej i gospodarczej, nadanie jej „świeżego” wyglądu a także przywrócenie aktualności dawnemu znaczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznej. Rewitalizacja realizowana w sercu miasta, urbanistycznie objęła swoim zakresem Rynek oraz większość wychodzących z niego ulic. Wykonano modernizację wszystkich sieci infrastruktury technicznej: elektrycznej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, gazowej oraz teletechnicznej i układu komunikacyjnego, iluminację obiektów zabytkowych, wprowadzono w otoczeniu zieleni oczekiwane przez mieszkańców elementy wodne. Te wszystkie zabiegi, a przede wszystkim te związane z dokonanymi odkryciami wykonano ze szczególną dbałością o walory historyczne i kulturowe miejsca. Podjęta w trakcie prac rewitalizacyjnych, a wynikająca z dokonanych odkryć oraz decyzji konserwatorskich, decyzja o odgruzowaniu piwnic ratusza i w przyszłości ich adaptacji na cele muzealne wpłynęła na konieczność wykonania prac zabezpieczających.

Przesunięcie terminu zakończenia inwestycji podyktowane było decyzjami konserwatorskimi w zakresie wykonania badań archeologicznych, ich zakresem i związanym z tym ręcznym wykonywaniem prac ziemnych  oraz warunkami pogodowymi. Zabezpieczenie reliktów ratusza pozwoliło na uzyskanie pod płytą rynku kubatury, która w przyszłości pomieści bogatą historię górnictwa i miasta, a oryginalne mury gotyckiego ratusza i XX-wiecznej wieży ciśnień będą wspaniałym dopełnieniem opowiadanej tam historii.Dzięki uzyskanej dotacji z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dziedzictwo Kulturowe  Priorytet I  Ochrona Zabytków, w roku bieżącym wykonane zostaną prace konserwatorskie murów ratusza i wieży ciśnień. Prace te mają na celu przygotowanie obiektu do dalszych działań, tj.  stworzenia multimedialnej, podziemnej trasy turystycznej, związanej z historią miasta i górnictwa kruszcowego.

W chwili obecnej prowadzone są prace przygotowawcze związane z planowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie tego projektu ze środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu „Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego”. W zakresie planowanej trasy multimedialnej (realizacja przewidziana na lata 2014-2016) będziemy chcieli w sposób atrakcyjny i urozmaicony przedstawić tematykę związaną z naszym miastem. Dotyczyć ona będzie Olkusza, jako jednego ze znaczniejszych w regionie i w kraju ośrodków wydobycia srebra i ołowiu, o genealogii miasta, jego bogatych i wielowątkowych dziejach, o jego urbanistyce i zabytkach oraz o ludziach z nim związanych. Założeniem jest stworzenie na podstawie przemyślanej koncepcji atrakcyjnej formy przekazu dla widzów w każdym wieku. Stąd też zdecydowano o wyborze ekspozycji narracyjnej, bogato ilustrowanej multimediami, ale także posiadającej tradycyjną formę prezentacji pozyskanych zabytków archeologicznych. Odwiedzający będą mieli możliwość wertowania archiwaliów i przejrzenia zachowanych widoków ukazujących dawne miasto w kształcie już dziś nie istniejącym.

Obecnie trwają odbiory oraz porządkowanie terenu budowy po zakończeniu prac rewitalizacyjnych. Po ich  dokonaniu rynek zostanie udostępniony dla mieszkańców. Należy wspomnieć, iż już rozpoczął się kolejny etap prac związanych z przygotowaniem piwnic do ich publicznego udostępnienia. W związku z tym w obrębie murów ratusza i wieży ciśnień będą nadal prowadzone prace konserwatorskie, które są współfinansowane z dotacji  udzielonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2013. Ich zakończenie przewidywane jest na początek listopada br. Do końca sierpnia przewidywane jest całkowite rozliczenie zadania  z Urzędem Marszałkowskim.

Oficjalne otwarcie przewidziane jest na 13 września. Natomiast imprezy towarzyszące, w tym m.in. konferencja naukowa, nocne zwiedzanie Olkusza, teatr uliczny, koncerty, gry i zabawy dla dzieci oraz szereg innych atrakcji trwać będą od 12 do 15 września.

Rewitalizacja olkuskiej Starówki okazała się być procesem długotrwałym i niełatwym zarówno dla Inwestora czyli Gminy Olkusz, jak i mieszkańców miasta, utrudniając codzienne w nim funkcjonowanie. Jednak mamy nadzieję, że podjęty wysiłek i uzyskane efekty wzbogacą atrakcyjność naszego miasta dla mieszkańców i przybyłych turystów.

Źródło: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Olkuszu

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola