Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Pan Twardowski” w Olkuszu

Data publikacji: 2013-08-16, Data modyfikacji: 2013-08-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Na półmetek drugiego miesiąca akcji „Wakacje 2013” Miejski Ośrodek Kultury przygotował dla dzieci spektakl.

W minioną środę, po raz drugi tego lata Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” wystawiło w naszym mieście autorską wersję popularnej baśni, tym razem o polskim szlachcicu i magu. Tak jak poprzednio, również w ubiegłą środę młodzi aktorzy nie tylko przedstawili opisaną m. in. przez Adama Mickiewicza historię, ale też bawili i uczyli najmłodszych widzów. Pierwszy edukacyjny element pojawił się jeszcze przed spektaklem. Regułą stosowaną przez Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” jest, że zraz po powitaniu małych widzów konferansjer przypomina im zasady właściwego zachowania się w teatrze. Okazało się to również przydatnym dla dorosłej publiczności, gdyż w chwilę po wzmiance o wyłączaniu telefonów komórkowych niektóre mamy szybko sięgały do torebek, a tatusiowie nerwowo poszukiwali czegoś w kieszeniach.

Historia przedstawiona na scenie zawierała znacznie więcej rozszerzających lub utrwalających wiedzę dzieci momentów. Pojawiły się one m. in. przy okazji przedstawienia miejsca zamieszkania słynnego maga. Maluchy rozpoznawały namalowany na scenicznym tle Wawel i płynącą u podnóża zamku Wisłę. A że Twardowski kazał diabłu zgromadzić całe srebro świata pod Olkuszem, toteż pojawił się w spektaklu wątek dawnych kopalń srebra i mennicy, z których słynęło niegdyś nasze miasto. Misją Studia „Sztuka” jest akcentowanie wychowawczych walorów wystawianych baśni. W „Panu Twardowskim” zasłużona kara spotkała małostkową i rozrzutną Panią Twardowską, zaślepienie rządzą zdobycia szlacheckiej duszy zniweczyło podstęp sługi piekieł, zaś dla tytułowego bohatera konszachty ze złem wcielonym skończyły się wieczną samotnością na księżycowych pustkowiach.

Kolejną cechą spektakli trzebińskiego zespołu teatralnego jest interaktywność. Aktorzy rozmawiają z publicznością, zadają pytania, uczą śpiewanych potem wspólnie piosenek, a także pojawiają się na widowni, widzowie zaś zapraszani są na scenę. Nie inaczej było w olkuskim MOK w ubiegłą środę. Kilkoro dzieci nauczyło się kroków tańca Krakowiaka, a inne, ubrane w „służbowe stroje” pomagało diabłu pojmać szlachcica-maga. Gdy historia Pana Twardowskiego dobiegła końca on sam poprowadził przez całą salę widowiskową korowód złożony z kilkudziesięciu maluchów. Na tym jednak wakacyjne atrakcje w Miejskim Ośrodku Kultury jeszcze się nie kończą. Zainteresowanych udziałem we wspólnych zabawach, różnorodnych zajęciach i warsztatach, a także seansach filmowych zachęcamy do zapoznania się z programem Wakacji 2013 i zapraszamy do placówek MOK.

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola