Belka
Sobota, 5 Października 2024   imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pamiętamy o Katyniu

Data publikacji: 2013-04-12, Data modyfikacji: 2013-04-29
A A AWydrukDrukuj  
 

12 kwietnia, w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przed Krzyżem Katyńskim na Kwaterze Żołnierzy Polskich Cmentarza Parafialnego w Olkuszu odbyła się uroczystość upamiętniająca masowy mord polskich oficerów, dokonany wiosną 1940 roku przez NKWD.

Historię zbrodni, w wyniku, której śmierć poniosło prawie 22 tys. rodaków przypomniał burmistrz Dariusz Rzepka. - 73 lata temu, wiosną 1940 roku, decyzją najwyższych władz Związku Radzieckiego rozstrzelanych zostało przez NKWD blisko 22 tysiące Polaków. Ofiarami egzekucji, dokonanych w tajemnicy, byli oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. Wśród pomordowanych byli także mieszkańcy Ziemi Olkuskiej, którym dzisiaj, w tym szczególnym Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddajemy hołd. Jedną z ofiar tej strasznej zbrodni był poeta i literat Lech Piwowar, absolwent olkuskiego liceum, więziony w obozie w Starobielsku i zamordowany w Charkowie. Podczas ekshumacji znaleziono kartkę z jego ostatnim wierszem „Żołnierz, który klęczy”, jaki napisał w Starobielsku.

Burmistrz mówił też o milczeniu, jakie na wiele lat zapadło w sprawie mordu w Katyniu.  - Przez wiele lat w komunistycznej Polsce publikacje na temat zbrodni katyńskiej były zakazane. Nie można było też oddać należnego hołdu tysiącom jeńców, którzy zginęli w Katyniu. Jedynym pomnikiem na ich grobie była ludzka pamięć. Wystąpienie zakończył słowami: Naszym obowiązkiem jest utrzymanie pamięci o ofiarach katyńskich. Bez wiedzy historycznej trudno jest budować rzeczywiste poczucie ciągłości państwa i narodu. Stojąc dziś przed krzyżem katyńskim, symboliczną mogiłą ku czci ofiar tej strasznej zbrodni oddajemy im należny hołd. Po przemówieniu wieńce i wiązanki kwiatów przed Krzyżem Katyńskim składali: poseł Jacek Osuch, delegacje władz samorządowych i radnych Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatu Olkuskiego ze Starostą Olkuskim Jerzym Antonim Kwaśniewskim na czele, olkuskich organizacji kombatanckich, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej. W uroczystości wzięły też udział delegacje i poczty sztandarowe olkuskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w tym I i IV LO w Olkuszu. Olkuskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zakończyło odśpiewanie Roty. Wartę honorową przy Krzyżu Katyńskim pełnili funkcjonariusze olkuskiej Straży Miejskiej.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Administracji Cmentarza Parafialnego w Olkuszu.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola