Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Olkuszanin z Hollywood

Data publikacji: 2013-07-25, Data modyfikacji: 2013-07-25
A A AWydrukDrukuj  
 

Pan Leszek Kałuża przyjechał do Olkusza po raz pierwszy od 30 lat. Przebywał w naszym mieście wraz z żoną Erną, z pochodzenia Austriaczką, która także przez wiele lat pracowała w amerykańskich wytwórniach filmowych.

Obecnie mieszkają w stanie Oregon, oboje zajmują się malarstwem. Krótki pobyt w Olkuszu był okazją do wspomnień pana Leszka o dzieciństwie w Olkuszu.

 – Urodziłem się w 1930 roku w Olkuszu. Mieszkaliśmy w Olkuszu do 1938 roku, kiedy wraz z rodziną przeprowadziliśmy się do Sosnowca, gdzie zastała nas wojna. Mój tata, Władysław Kałuża był olkuskim policjantem. Miałem trzech braci i siostrę. Niestety wszyscy już nie żyją. W Olkuszu mieszkaliśmy na Słowikach, w domu „u Lendra” nieopodal fabryki Westena. Pamiętam, że w pobliżu był tartak, gdzie na placu składowym pełnym klocków drewna bawiliśmy się z braćmi. Spędzałem tam, tak dużo czasu, że ponoć, gdy mnie zapytano, gdzie się urodziłem, mówiłem, że „w klockach”. – opowiadał pan Leszek Kałuża.

Jak się okazuje, jego zainteresowanie filmem, także wzięło swój początek w Olkuszu, gdzie, jako chłopiec oglądał animowane bajki w olkuskim kinie. Swoje wspomnienia spisał w książce „Pewnego razu była wojna”. Po wojnie, we wrześniu 1947 roku w Katowicach powstało Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych, które wkrótce przeniosło się do Wisły, a następnie do Bielska Białej, gdzie działa do tej pory, jako Studio Filmów Rysunkowych. Jednym z twórców, którzy działali w tym pionierskim okresie był pan Leszek.

– Na samym początku było nas czternastu i jestem ostatnim, żyjącym z grona założycieli i pierwszych twórców studia. Taki ostatni Mohikanin. – opowiadał pan Leszek. 

Warto dodać, że wśród założycieli studia była także pochodzący z Bolesławia Leszek Lorek, późniejszy współtwórca „Bolka i Lolka”. O jego niezwykłych losach można przeczytać w 5 numerze czasopisma „Ilcusiana”.

W bielskim studio pan Leszek Kałuża pracował, jako rysownik, animator i reżyser. Zrealizował m.in. filmy Tygrys (1957) i Niebo czy piekło (1957). W 1960 roku pan Leszek Kałuża podczas powrotu z Jugosławii pozostał w Wiedniu, gdzie poznał swoją przyszłą żonę. Wkrótce oboje przenieśli się do USA, gdzie zamieszkali w Nowym Jorku i podjęli pracę w Paramount Studios, a w 1964 roku przeprowadzili się do Hollywood, gdzie pracowali w Hanna-Barbera and Filmation w Los Angeles. Są współtwórcami tak znanych serii filmów animowanych, jak "The Flintstones", "The Jetsons", "Jonny Quest","Popeye", "Casper", "The Archies", "Fat Albert", "Superman","Batman", "Flash Gordon", "Return to Oz" I wielu innych. Ponieważ imię i nazwisko pana Leszka było trudne do wymówienia dla Amerykanów, zmienił je na Les Kaluza i pod takim jest znany w świecie filmu i sztuki.

Po zakończeniu kariery zawodowej oboje z żoną przenieśli się do niewielkiej miejscowości w stanie Oregon. Zajmują się malarstwem i grafiką, mają na swoim koncie wystawy indywidulane i zbiorowe. Na razie prace pana Leszka można zobaczyć na jego stronie internetowej. Mamy nadzieję, że prace pana Leszka Kałuży będziemy mogli zobaczyć na organizowanej corocznie przez olkuską galerię BWA wystawie artystów olkuskich.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola