Belka
Niedziela, 7 Lipca 2024   imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Olkusz. Posłuchaj i zobacz

Data publikacji: 2013-06-07, Data modyfikacji: 2013-06-07
A A AWydrukDrukuj  
 

W miniony czwartek, 6 czerwca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się spotkanie promujące audio przewodnik „Olkusz. Posłuchaj i zobacz” oraz kolejny, ósmy numer wydawanego przez Bibliotekę półrocznika „Ilcusiana”.

Licznie przybyłych gości, wśród których nie zabrakło dr Włodzimierza Łysonia, zastępcę burmistrza Olkusza i zarazem członka Rady Programowej czasopisma „Ilcusiana” powitała Jolanta Zięba, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Artystycznym elementem spotkania był występ aktora Przemysława Kani, który wykonał kilka utworów z repertuaru Marka Grechuty przy gitarowym akompaniamencie Miłosza Kieresa z zespołu „Casablanca”.

Następnie Katarzyna Kulman, kierowniczka Działu Bibliograficzno-Informacyjnego olkuskiej Biblioteki przybliżyła zebranym historię powstania i realizacji projektu audio przewodnika „Olkusz. Posłuchaj i zobacz”, wytyczającego trasy promujące turystyczne i kulturowe walory ziemi olkuskiej. Projekt audio przewodnika „Olkusz. Posłuchaj i zobacz” został zrealizowany w ramach partnerstwa, nawiązanego przez Bibliotekę z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Centrum Języków Obcych IMPULS, Stowarzyszeniem Miasta Partnerskie, Stowarzyszeniem Dobroczynnym Res Sacra Miser, a także Miłoszem Kieresem – wokalistą, gitarzystą zespołu Casablancaband i realizatorem dźwięku oraz Przemysławem Kanią – aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu i wykładowcą PWST we Wrocławiu. W realizację projektu byli zaangażowani wolontariusze.

Dla przybliżenia zebranym zasad korzystania z tej nowoczesnej formy promocji i popularyzacji zabytków i atrakcji turystycznych została zaprezentowana strona internetowa projektu „Olkusz. Posłuchaj i zobacz”. Ze strony internetowej można pobrać 10 nagrań w postaci plików mp3, które prezentują historię, zabytki i muzea Olkusza.

Została także opracowana trasa zwiedzania zamku Rabsztyn składająca się z sześciu nagrań prezentujących historię i poszczególne obiekty zamku. Poza wersją w języku polskim zostały także przygotowane nagrania w językach angielskim i niemieckim. Promocja audioprzewodnika zakończyła się koncertem zespołu „Casablanca”.

Kolejna część spotkania była poświęcona promocji  8. numeru czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez bibliotekę. Po krótkim wstępie przybliżającym zebranym treść kolejnego numeru półrocznika, został zaprezentowany referat „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej” będący swoistym uzupełnieniem wystawy, jaką można oglądać w olkuskiej Bibliotece. Następnie pani Emilia Kotnis Górka, autorka artykułu o generale Stefanie Buchowieckim przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej ciekawe i mało znane losy tego zasłużonego, olkuskiego lekarza i działacza społecznego. 

W najnowszym, ósmym numerze czasopisma można także znaleźć artykuły o zapomnianych powstańcach pochowanych na olkuskich cmentarzach, czy o niezwykłych losach związanego z Olkuszem Floriana Trawińskiego, człowieka, który uratował zbiory Luwru przed zniszczeniem. W numerze zostały także opublikowane artykuły o historii handlu olkuskim ołowiem, o ciekawostkach, na jakie można natrafić podczas nadzorów archeologicznych, a także obszerny artykuł o najstarszych zbiorach książkowych olkuskiej biblioteki.

Spotkanie zakończył występ zespołu „Casablanka”.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola