Belka
Wtorek, 2 Lipca 2024   imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Odnowione i dotąd nie wystawiane dzieła Michała Anioła Wikliny

Data publikacji: 2013-10-22, Data modyfikacji: 2013-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Olkusz szczyci się najbogatszym w kraju zbiorem prac Władysława Wołkowskiego, wybitnego artysty nazywanego Michałem Aniołem Wikliny, uhonorowanego między innym złotym medalem Wystawy Światowej w Paryżu. Wiele jego dzieł wykonanych jest z wikliny, tworzywa niełatwego w obróbce, ale przede wszystkim mniej trwałego choćby od drewna. Staraniem Miejskiego Ośrodka Kultury zbiory olkuskiej Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego poddane zostały w tym roku konserwacji, której efekty można od ubiegłego piątku oglądać w Centrum Kultury.

Nie tylko romantyczne, zaskakujące pomysłowością i odrestaurowane już meble można podziwiać w pawilonie wystawowym przy ul. Szpitalnej 32. Wśród eksponatów są nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie. Zarówno znanym już, jak i dotąd nie pokazywanym dziełom sztuki użytkowej towarzyszą zdjęcia ukazujące ich wygląd zanim odzyskały dawny blask, a także dokumentujące etapy konserwatorskich wysiłków.

- Jestem zachwycony, przede wszystkim tym, jak wyglądają teraz dzieła Władysława Wołkowskiego, ale też sposobem ich wyeksponowania. – powiedział po zwiedzeniu wystawy Witold Olejarczyk, przyjaciel, kolekcjoner prac i znawca twórczości Michała Anioła Wikliny.

 

Podczas wernisażu o wciąż zbyt mało znanym i niedocenionym artyście opowiadała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan, zachęcała też gości do włączenia się w promowanie dorobku Władysława Wołkowskiego. Otwierając wystawę złożyła podziękowania wszystkim, dzięki którym konserwacja eksponatów z olkuskiej kolekcji doszła do skutku. Dzięki staraniom Miejskiego Ośrodka Kultury prace renowacyjne współfinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwa Kulturowe – Priorytet 2 – Wspieranie Działań Muzealnych. Partnerem projektu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace przeprowadziła firma Joanna Krzywda JK-Forma Konserwacja Dzieł Sztuki z Michałowic. Przedsięwzięcie koordynowała Małgorzata Lelek z Działu Muzealno – Wystawienniczego i Promocji. Zaangażowani w realizację zadania byli zastępca dyrektora MOK Waldemar Czarnota, kierownik Działu Muzealno – Wystawienniczego Agnieszka Kluczewska, zaś wystawę aranżowały Małgorzata Piątek i Małgorzata Lelek. Wyrazy wdzięczności za stałe zainteresowanie i wspieranie działań na rzecz Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego dyrektor MOK skierowała do Witolda Olejarczyka.

 

Wystawę oglądać można w pawilonie Centrum Kultury do 14 listopada br. Później przeniesiona zostanie do stałej ekspozycji w Dworku Machnickich. Obecni na wernisażu zgodni byli co do tego, że warto zobaczyć, jak zgromadzone w Olkuszu eksponaty zmieniły się pod wpływem renowacji. Można też zaopatrzyć się w wydawnictwa i gadżety promujące Kolekcję Wikliny Władysława Wołkowskiego.

 

Więcej informacji o Władysławie Wołkowskim i olkuskich zbiorach jego dzieł znaleźć można na stronie www.mok.olkusz.pl w dziale Muzea.

 

 

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola