Belka
Sobota, 5 Października 2024   imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Oddali hołd generałowi Buchowieckiemu

Data publikacji: 2013-05-13, Data modyfikacji: 2013-05-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Uroczystości, jakie odbywały się w niedzielę 12 maja, rozpoczęły się od zbiórki delegacji i pocztów sztandarowych przed strażnicą OSP w Olkuszu.

Stamtąd, uczestnicy uroczystości wraz z Włościjańską Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Dariusza Pikora przeszli wokół do olkuskiego rynku do Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja, gdzie odbyła się Msza święta za duszę gen. Stefana Buchowieckiego.  Jak mówił w homilii ks. Michał Gogól, generał Buchowiecki poprzez swoją pracę społeczną i poświęcenie dla drugiego człowieka, jest autorytetem, który można i powinno się naśladować. - Dzisiaj gen. Stefan Buchowiecki mówi do nas: Staraj się być wrażliwym. Umiej dostrzec to, czego inni nie widzą. Bo ich wrażliwość została zagłuszona. Bo nie mają czasu na wrażliwość. Umiej znaleźć cierpiącego Chrystusa w drugim człowieku  – mówił ks. Gogól. Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli na olkuski rynek pod pomnik Józefa Piłsudskiego.   – W cieniu wielkiej polityki pozostają tysiące niekiedy nieznanych dzisiaj z imienia ludzi, którzy budowali niepodległość poprzez pracę na rzecz swej lokalnej społeczności. Bez takich ludzi, nie byłoby niepodległej Polski. Jedną z takich postaci zasłużonych dla naszego miasta był bez wątpienia generał Stefan Buchowiecki. Takim lokalnym bohaterom nie stawiano pomników, niekiedy byli skazywani na zapomnienie. Tym bardziej dziś trzeba o nich pamiętać. Postawy, jakie prezentowali, są ponadczasowe i aktualne po dziś dzień. Na takich postawach powinny się wychowywać następne pokolenia – mówił Dariusz Rzepka, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.  Następnie w imieniu rodziny generała Buchowieckiego zabrał głos prof. dr hab. Michał Ostrowski, prawnuk Generała. Mówił o postawach społecznych pokolenia olkuszan przełomu XIX i XX wieku i w imieniu rodziny podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości. – Całe życie generała Buchowieckiego było oddane idei służbie Ojczyźnie. Służył jej jako lekarz, żołnierz i działacz społeczny – mówił w swoim wystąpieniu Marek Krzykawski, prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, który przypomniał, iż generał Buchowiecki wśród swych wielu funkcji społecznych był również lekarzem olkuskich strażaków.

Uczestnicy uroczystości otrzymali broszurki przybliżające sylwetkę generała Buchowieckego opracowane przez Emilię Kotnis-Górkę – jedną z inicjatorek i organizatorek obchodów, a wydane przez olkuską OSP dzięki wsparciu finansowemu olkuskiego Urzędu Miasta i Gminy oraz Starostwa Powiatowego. Po okolicznościowych wystąpieniach, przybyłe delegacje przy dźwiękach werbli złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Hołd Marszałkowi Piłsudskiemu oddali parlamentarzyści, posłanka Lidią Gądek i poseł Jacek Osuch. Władze Olkusza reprezentowali na uroczystości: burmistrz Dariusz Rzepka, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk oraz Leszek Osuch, wiceprzewodniczący Rady. Wiązankę kwiatów złożyła także delegacja strażaków – ochotników z Kazimierzem Ściążko, prezesem powiatowych struktur OSP na czele. Wieńce i wiązanki złożyli również olkuscy kombatanci.

 Po wykonaniu przez orkiestrę Marszu Pierwszej Brygady, uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Wacława Bernasia, naczelnika olkuskiej OSP, w zwartym szyku przeszli do parku miejskiego, gdzie złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą gen. Stefana Buchowieckiego. Całość zakończył występ muzyczny uczniów olkuskiego Gimnazjum nr 3 pod kierownictwem Małgorzaty Kocjan oraz koncert Włościjańskiej Orkiestry Dętej.

Warto nadmienić, iż spośród rodziny generała Buchowieckiego, poza mieszkającymi w Olkuszu Michałem i Joanną Ostrowskimi oraz Szymonem i Agatą Ostrowskimi, wzięła także udział pani Krystyna Malinowska wraz z mężem Romualdem, którzy specjalnie przyjechali z Warszawy, aby wziąć udział w uroczystościach.  W niedzielę, przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości rodzina Generała oraz burmistrz Dariusz Rzepka i prezes OSP Marek Krzykawski złożyli wiązanki kwiatów na grobie Generała na olkuskim cmentarzu. Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu uroczystości Miejskiemu Ośrodkowi Kultury i Straży Miejskiej w Olkusz.

Dzisiaj (13.05) o godzinie 17.00 w olkuskim Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska 8) odbędzie się wieczornica poświęcona gen. Buchowieckiemu. Podczas wieczornicy Emilia Kotnis Górka zaprezentuje ilustrowany archiwalnymi fotografiami referat „Generał Stefan Buchowiecki – lekarz, żołnierz, społecznik”. Zostanie także zaprezentowany referat „Marszałek Józef Piłsudski w historii Olkusza”. Wieczornica będzie okazją do rodzinnych wspomnień o gen. Stefanie Buchowieckim. Podczas spotkania nastąpi otwarcie wystawy zdjęć i pamiątek po gen. Buchowieckim udostępnionych przez rodzinę Generała. Większość z nich będzie prezentowana publicznie po raz pierwszy. Oprawę artystyczną wieczoru zapewni koncert grupy muzycznej Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola