Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowe wystawy olkuskiej Biblioteki

Data publikacji: 2013-09-05, Data modyfikacji: 2013-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Zachęcamy do udziału w organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną wystawach poświęconych krakowskiemu gettu, Azji Południowo-Wschodniej oraz Andom - najdłuższemu masywowi górskiemu Ameryki Południowej. Ekspozycje można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do końca października.

Pierwsza z wystaw nosi tytuł: Minęło ponad pół wieku, lecz pamięć pozostaje. Życie w krakowskim getcie.

„Wystawa prezentuje obrazy z życia codziennego krakowskiego getta od momentu powstania do chwili likwidacji. Represje, zmaganie się z problemami dnia codziennego, tragiczne wydarzenia podczas wywózki do obozu śmierci zostały opatrzone komentarzem literackim z książki Romy Ligockiej Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”.

Wystawa została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Kolejna wystawa  nosi tytuł „Azja w obiektywie”. Autorem fotografii jest Michał Futyra, Kierownik Instytutu Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie.

Wystawa jest wynikiem wieloletniej fascynacji Azją Południowo–Wschodnią oraz podróżamiautora do krajów tego regionu. Przedstawia to, co Daleki Wschód ukazuje każdemu, kto zdobywszy się na odwagę zboczy nieco z turystycznych szlaków i podąży własnymi ścieżkami. Wiele zdjęć było wynikiem przypadku, ulotnej chwili albo wręcz przeciwnie, wielogodzinnym oczekiwaniem na odpowiednie ujęcie. Głównym celem, przyświecającym prezentowanej wystawie jest ukazanie wielowymiarowości Azji.

Autor wystawy, Michał Futyra na co dzień wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, z zamiłowania jest podróżnikiem, fotografem i dziennikarz

Swoją podróżniczą pasję rozpoczął samotną wyprawą na Alaskę, następnie odbył wyprawy m.in. na Sri Lankę, Sumatrę, do Nepalu oraz Malezji. Z każdej wyprawy przywozi bogaty bagaż doświadczeń, materiał fotograficzny oraz reportaże, publikowane w gazetach i czasopismach krajowych oraz zagranicznych.

Patronat nad wystawą Michała Futyry „Azja w obiektywie” objął Instytut Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie. Instytut zajmuje się promowaniem szeroko rozumianej wielokulturowości i dialogu pomiędzy narodami.

Na kolejnej wystawie są prezentowane fotografie Piotra Witosławskiego „Andy”. Autor zdjęć  jest wykładowcą w Katedrze Komunikacji Wizualnej ASP w Krakowie. Jego podróż do Ameryki Południowej miała miejsce w 2000 roku. Autor odwiedził Argentynę, Chile oraz Peru. Zdjęcia prezentują Andy, najdłuższy masyw górski w Ameryce Południowej, jeden z najdłuższych na świecie. To rejon, w którym znajdują się: najwyższy szczyt kontynentu południowo-amerykańskiego Aconcagua ( 6960 m) oraz dawne miasta Inków - historyczna stolica imperium Cusco oraz Zaginione Miasto - Machu Picchu.

Ekspozycje można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do końca października.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola