Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Narodowe Czytanie w olkuskiej Bibliotece

Data publikacji: 2013-09-09, Data modyfikacji: 2013-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 

W sobotę, 7 września 2013 r., w wypełnionej po brzegi Czytelni Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, które miało na celu promocję polskiej kultury, zachęcenie do lektury książek i  zbliżanie pokoleń.

Ta inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura polskiej literatury jest nie tylko wspaniałą przygodą intelektualną, ale także sposobem na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

 Partnerem akcji było Gimnazjum Nr 3 im. Aleksandra hrabiego Fredry w Olkuszu. To  znakomita szkoła, która od lat osiąga najwyższe wyniki z egzaminów oraz dużą wagę przywiązuje do wychowania młodzieży.

Z inicjatywy  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  w tym roku publicznie czytane były utwory Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, znakomitego obserwatora, niezrównanego mistrza ciętej riposty, twórcy, potrafiącego uchwycić i wyjątkowo atrakcyjnym, dowcipnym językiem opisać z dystansem najważniejsze cechy Polaków.

W programie olkuskiego Narodowego Czytania znalazły się m.in. bajki Fredry, fragmenty jego powieści „Trzy po trzy” oraz komedii: „Śluby panieńskie” i „Zemsta” w interpretacji :

  • Dra Włodzimierza Łysonia – Z-cy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
  • Bożeny Krok – Dyrektora Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu
  • Beaty Banasiewicz – nauczyciela polonisty z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu
  • Agnieszki Kowal – nauczyciela polonisty z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu
  • Wojciecha Panka – nauczyciela z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu
  • Mariusza Majty - uznanego w lokalnym środowisku literackim poety i prozaika młodego pokolenia.

Czytający goście to dobrzy znajomi olkuskiej Biblioteki, animatorzy życia kulturalnego w mieście.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać fragmentu „Zemsty” w interpretacji Aleksandry Zbrońskiej i Rafała Gałki – uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. 

Na zakończenie, każdy kto wziął udział w Narodowym Czytaniu dzieł Fredry, otrzymał pamiątkowe podziękowanie z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Prezydenta RP z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację dzieł Aleksandra Fredry, uczestnikom: młodzieży, nauczycielom, naszym czytelnikom - za wyjątkową postawę, zachowanie oraz wsparcie naszej akcji.

Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok!

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola