Belka
Niedziela, 7 Lipca 2024   imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Muzyką uczcili pamięć

Data publikacji: 2013-06-18, Data modyfikacji: 2013-06-18
A A AWydrukDrukuj  
 

Najtragiczniejszym wydarzeniem z czasów okupacji hitlerowskiej w Olkuszu było wywiezienie do obozu zagłady tutejszych Żydów, którzy stanowili wówczas blisko trzecią część mieszkańców miasta. Dla uczczenia pamięci pomordowanych rokrocznie organizowane są w Olkuszu uroczystości.

Obchody 71. rocznicy likwidacji getta zakończył w sobotę 15 czerwca koncert zespołu Trio Brillante w olkuskim Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej. Muzykę poprzedziło słowo wstępne dyrektor MOK Grażyny Praszelik-Kocjan, która przypomniała tragiczne wydarzenia z 1942 roku oraz niedawne rocznicowe uroczystości. Uczestnicy koncertu otrzymali także foldery opisujące historię olkuskiej diaspory żydowskiej wydane z okazji obchodów. 

Pierwszym wykonanym tego wieczoru utworem była przejmująca „Hora”. Jej autorem jest Harry Kandel, pochodzący ze Lwowa amerykański klarnecista i kompozytor, uznawany za pioniera współczesnej muzyki klezmerskiej. Melodia „Hory” w interpretacji Trio Brillante oraz archiwalne zdjęcia obrazujące holocaust w Olkuszu zostały utrwalone na teledysku pt. „Pamięci olkuskich Żydów”. Fotografie z Krwawej Środy i likwidacji olkuskiego getta pojawiły się również podczas sobotniego koncertu, wyświetlane były na dużym ekranie.

Na sobotni występ w Centrum Kultury muzycy Trio Brillante tak dobrali kompozycje, by jak najpełniej ukazać całe bogactwo i różnorodność ważnej części kultury żydowskiej. Oprócz wspomnianej już „Hory” goście koncertu usłyszeli m. in. tak popularne melodie jak: „Varshaver freylekhs”, „Hava Nagila”, czy polka „Szabasówka”. Ta ostatnia prawdopodobnie wywodzi się ze wschodniej części Polski, grana była na weselach, bar micwach i innych uroczystościach. O wszelkich związanych z wykonywanymi utworami ciekawostkach opowiadał akordeonista Marcin Wiercioch. Zaskoczeniem dla wielu słuchaczy był komentarz poprzedzający „Bei Mir Bist Du Schön” („Dla mnie jesteś piękna”). Piosenka pochodzi z żydowskiego musicalu z lat trzydziestych, później wielekroć wykonywali ją słynni artyści, ale niezwykłe było to, że stała się ulubionym utworem niemieckich oficerów, bywalców lokali rozrywkowych w okupowanych krajach.

Podczas sobotniego koncertu Trio Brillante brawa rozbrzmiewały w trakcie utworów, publiczność klaskała w rytm melodii, a na koniec zgotowała trzem panom w czerni owację na stojąco, no i nie przestawała nagradzać muzyków aż do chwili, gdy zaczęli grać ponadprogramowy utwór.

Trio Brillante tworzą: Michał Mączka (skrzypce), Marcin Wiercioch (akordeon) i Jarosław Wilkosz (kontrabas). Grają razem od czasów studenckich w krakowskiej Akademii Muzycznej. Wszyscy zawodowo związani są z muzyką, a Trio Brillante traktują, jako formę pozazawodowej, artystycznej samorealizacji. Na co dzień Michał Mączka jest instruktorem sekcji instrumentalnych olkuskiego MOK, Marcin Wiercioch uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Olkuszu, zaś Jarosław Wilkosz występuje m. in. z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi, jest też muzycznym terapeutą w krakowskim ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

Film „Pamięci olkuskich Żydów”.

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola