Belka
Niedziela, 7 Lipca 2024   imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Lato w Bibliotece

Data publikacji: 2013-07-16, Data modyfikacji: 2013-07-21
A A AWydrukDrukuj  
 

Jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu proponuje wszystkim chętnym dzieciom wyjątkową formę spędzania wakacji.  Przez całe wakacje dzieci mogą brać udział w bezpłatnych, ciekawych zajęciach i warsztatach.

W każdy poniedziałek dzieci mogą brać udział zajęciach „Lato z językiem angielskim” prowadzonych przez lektorów z Centrum Helen Doron w Olkuszu. W każdy wtorek i środę z kolei najmłodsi czytelnicy mogą brać udział w „Wakacyjnym Turnieju Komputerowym”. Podczas spotkań dzieci poznają m.in. ciekawe, edukacyjne gry i zabawy komputerowe, a także biorą udział w konkursach na grafikę komputerową. W czwartki zapraszamy dzieci do udziału w nowym  projekcie „Z legendą po Polsce”. Projekt, realizowany w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, ma na celu zapoznanie najmłodszych czytelników z najciekawszymi miejscami Polski. Na zajęciach dzieci poznają perełki polskiej przyrody i wspaniałe zabytki, historyczne miasta i nowoczesne budowle, nawiedzone zamki, tajemnicze jaskinie i bezdenne kopalnie. Stałym punktem spotkań jest również czytanie baśni i legend z różnych stron naszego kraju. Inspiracją do powstania zajęć były m.in. książki:  Krzysztofa Seligi „Legendy miast polskich”,  Barbary Tylickiej „Polskie miasta w baśni i legendzie” oraz Andrzej Paulukiewicz „Przewodnik po Polsce”.

W czwartek 4 lipca w pierwszą podróż zaprosiliśmy dzieci do Białegostoku - największego miasta północno-wschodniej Polski, ośrodka kulturalnego położonego najbliżej wschodniej granicy Unii Europejskiej ; miasta będącego historycznym spadkobiercą Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Tu urodził się m.in. Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto i Icchak Szamir - jeden z premierów Izraela. Dzięki Białostockiemu Teatrowi Lalek oraz Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej Białystok uzyskał miano Polskiego Centrum Sztuki Lalkarskiej.

Podczas zajęć, poprzedzonych prezentacją multimedialną o osobliwościach Białymstoku,  dzieci wysłuchały legendy „W pogoni za turem” oraz brały udział w ciekawych grach i zabawach. Uczestnicy zajęć m.in. uczyli się esperanto, rozwiązywali tematyczne łamigłówki oraz wykonali kukiełki z plastikowych łyżek.

W trakcie kolejnych zajęć z cyklu „Z legendą po Polsce”, jakie odbyły się 11 lipca dzieci poznawały Trójmiasto – niezwykle atrakcyjny region nadmorski nad Zatoką Gdańską obejmujący trzy ciekawe miasta – historyczny Gdańsk, nowoczesną Gdynię i rozśpiewany Sopot.

W każdy piątek zapraszamy dzieci do udziału w kreatywnych warsztatach „Coś z niczego, czyli twórcze wykorzystanie śmieci”. Podczas warsztatów dzieci poznają  ciekawe formy recyklingu, łącząc działania artystyczne i wiedzę ekologiczną. Uczestnicy zajęć  przyjrzą się również bliżej zjawisku re-designu i artrecyklingu. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję stworzyć niepowtarzalne przedmioty użytkowe z surowców wtórnych. Szukając nowatorskich form twórczego przetwarzania, dzieci dostrzegą też problem nadmiaru śmieci wytwarzanych codziennie w naszych domach.

Wspólnie z uczestnikami zajęć opracowane zostaną także zasady postępowania ekologicznego, które każdy z łatwością będzie mógł zastosować we własnym otoczeniu. Poprzez zabawę formą zachęcimy również uczestników warsztatów do odpowiedzialnych i świadomych zachowań konsumpcyjnych. Inspiracją do powstania zajęć była m.in. książka Catherine Woram i Polly Wreford „Papier, nożyczki, klej”. W trakcie pierwszych wakacyjnych warsztatów twórczych, jakie odbyły się 5 lipca dzieci wykonały z papierowych rolek ekologiczne stojaki na długopisy. Z kolei 12 lipca podczas kolejnych kreatywnych warsztatów organizowanych w ramach wakacyjnego cyklu „Coś z niczego, czyli twórcze wykorzystanie śmieci” , dzieci wykonały ekologiczne serwetniki z papierowych talerzyków.

W czwartek 6 lipca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny”. Tym razem w czasie kreatywnych warsztatów, inspirowanych „Przypadkami Robinsona Kruzoe” Daniela Defoe, uczestnicy spotkania m.in. wymyślali nowe zastosowania dla „wyłowionych” z morza przedmiotów oraz nadawali im nowe nazwy, wymyślali nietypowe egzotyczne potrawy, a także wykonywali latające pojazdy, które pozwoliłyby im wrócić do domu. Na kolejne spotkania z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny” serdecznie zapraszamy 27 lipca oraz 3, 10, 31 sierpnia o godz. 11.00!

źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola