Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kolekcja Wikliny z ministerialną dotacją

Data publikacji: 2013-08-26, Data modyfikacji: 2013-08-27
A A AWydrukDrukuj  
 

„Konserwacja eksponatów z Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego”.

Projekt o takiej nazwie, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu otrzymał dotację w ramach ministerialnego programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych.

W lipcu 2013 roku podpisano umowę pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację ww. projektu.  Projekt został oszacowany na kwotę 30 000 zł, z czego dotacja ze środków Ministra stanowi 20 000 zł. Realizacja projektu przewidziana jest do dnia 10.12.2013 roku.

Przedmioty objęte konserwacją, to eksponaty pochodzące z unikatowej Kolekcji Wikliny Władysława Wołkowskiego, prezentowanej miedzy innymi w wydawnictwie "Polish Designers of the 20th Century", na wystawach Muzeum Narodowego w Poznaniu i we Wrocławiu oraz na Biennale Designu w Saint Etienne. Podjęte w ramach projektu prace mają na celu opracowanie oraz realizację wytycznych konserwatorskich dotyczących oczyszczenia, restauracji oraz zabezpieczenia eksponatów na kolejne lata.

Efekty realizacji projektu przedstawione zostaną w październiku 2013 roku, podczas planowanej w olkuskim Dworku Machnickich wystawy, w ramach której zaprezentowane zostaną wszystkie odrestaurowane eksponaty. 

Informacje na temat realizacji projektu:

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu Dział Wystawienniczo – Muzealny i Promocji Miasta i Gminy Olkusz ul. Szpitalna 32, 32 – 300 Olkusz Tel. 32 754 44 55

KOLEKCJA WIKLINY WŁADYSŁAWA WOŁKOWSKIEGO

Niezwykłe, wykonane z wikliny przedmioty użytkowe; krzesła, czy stoły do dziś zaskakujące oryginalnością rozwiązań to dzieła Władysława Wołkowskiego (1902 – 1986) absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wołkowski był nazywany „Michałem Aniołem wikliny” i nie przypadkiem dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu.

Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy. Wykonywane z wikliny, sznurka, trzciny i piór dzieła Wołkowskiego są świadectwem niepospolitego talentu tego artysty, który był też autorem koncepcji tzw. mieszkania poetyckiego. Kolekcja, która mieści się w zabytkowym Dworku Machnickich to największy w Polsce zbiór jego prac.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola