Belka
Czwartek, 4 Lipca 2024   imieniny: Elżbieta, Malwina, Teodor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 2013-08-01, Data modyfikacji: 2013-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzisiaj o godzinie 16.00 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim rynku rozpoczynają się uroczystości upamiętniające 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowane przez Klub Historyczny  im. Armii Krajowej działający przy olkuskim IV LO, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Olkuszu oraz olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Organizatorzy zapraszają uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów IV LO w Olkuszu oraz mieszkańców. Jest to spotkanie upamiętniające Powstanie Warszawskie i patrona IV LO, czyli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po spotkaniu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestnicy przejdą na olkuski Stary Cmentarz, gdzie o godzinie 16.45 złożą wieńce po Krzyżem Powstańców. Dokładnie o godzinie 17.00, czyli o godzinie „W”, kiedy rozpoczęło się Powstanie, uczestnicy minutą ciszy uczczą pamięć poległych. O godzinie 17.00 w naszym mieście, tak, jak w całej Polsce zawyją syreny alarmowe przypominające o tym ważnym wydarzeniu w naszej historii. Aby uczcić pamięć wszystkich bohaterów zatrzymajmy się wtedy na moment. Klub Historyczny im. AK przy IV LO w Olkuszu powstał 14 lutego 2013 roku. Jego prezesem jest Michał Masłowski, nauczyciel w IV LO, a w skład zarządu wchodzą Konrad Kulig (v-ce prezes), mgr Karol Szotek (v-ce prezes) oraz Małgorzata Krzemień (sekretarz).

- Założenie klubu było sformalizowaniem działalności koła historycznego, działającego w naszej szkole od początku jej istnienia. W skład klubu wchodzi również Towarzystwo Przyjaciół Kresów Wschodnich, którym kieruje mgr Janusz Popiołek.  Działalność Klubu jest skierowana do młodzieży szkolnej IV LO w Olkuszu i innych zaprzyjaźnionych szkół, które wyrażają chęć współpracy. Naszym celem jest przybliżanie i podtrzymywanie tradycji i pamięci o 23 DP AK oraz 106 DP AK działających na terenie powiatu olkuskiego w czasie lat okupacji. Oczywiście nie zawężamy swojej działalności do zajmowania się tylko historią Armii Krajowej, ale również wszystkich organizacji niepodległościowych od 1939 roku do 1945 działających na terenie Polski. Naszym zadaniem jest również podtrzymywanie pamięci o żołnierzach Legionów oraz żołnierzach z polskich formacji walczących o niepodległość II RP w latach 1914-1921. – mówi Michał Masłowski.

Do głównych zadań Klubu należy organizowanie i udział w uroczystościach rocznicowych, tworzenie rekonstrukcji historycznych i filmów dokumentalnych, rejestracja wywiadów ze świadkami historii, odwiedzanie miejsc pamięci narodowej oraz organizowanie spotkań naukowych. W ciągu kilku miesięcy działalności Klub zorganizował jedną konferencję, zrealizował cztery rekonstrukcje historyczne i nagrał film o Wołyniu pt. „Zapomniana Historia”. Odbyło się także przeszło dwadzieścia spotkań ze świadkami historii z Olkusza, Krakowa, Sławkowa, Bytomia, Częstochowy. Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Kresów Wschodnich, jakie działa od wielu lat w IV LO zorganizowało ponad 40 wyjazdów do Rosji, a także Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. 

- W lipcu odbyliśmy wyprawę Wołyńską, zorganizowaną przez Uniwersytet Jagielloński, Biuro Edukacji Publicznej IPN oraz Stowarzyszenie „Bratnia Pomoc” z okazji 70 rocznicy rzezi Wołyńskiej. Na jesieni planujemy wyprawę tym razem śladami „Ogniem i Mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” również na Ukrainę. – mówi Michał Masłowski.

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola