Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wspomnienie Janusza Kałuży

Data publikacji: 2014-02-27, Data modyfikacji: 2014-02-27
A A AWydrukDrukuj  
 

W ubiegłym tygodniu odszedł na zawsze Janusz Kałuża, muzyk którego znał każdy w naszym mieście. Najdłużej ze wszystkich obecnych muzyków związany był z olkuską orkiestrą dętą, gdzie wcześniej grał jego ojciec. Swą przygodę z założoną blisko 100 lat temu orkiestrą rozpoczął w 1955 r. Wszyscy znają go również z najdłużej działającego w naszym mieście zespołu Olkuszanie.

W latach '70 grał w zespole Ilkusy. Oprócz ponad półwiecznego związku z Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą współpracował również z orkiestrami dętymi z Klucz i Sierszy. Swą muzyczną przygodę zaczął od perkusji, grał również na klarnecie, ale jego ulubionym instrumentem był saksofon tenorowy. - Poza muzyką miał też inną pasję, posiadał ogromną, skatalogowaną kolekcję polskich filmów. Jednak przede wszystkim Janusz pozostanie w naszej pamięci, jako wesoły, towarzyski, serdeczny przyjaciel. - tak kolegę z zespołu Olkuszanie wspomina Andrzej Wąs.

W uroczystości pożegnania Janusza Kałuży licznie wzięli udział jego najbliżsi, przyjaciele, muzycy z zespołów w których grał, Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta oraz delegacja MOK: dyrektor Grażyna Praszelik-Kocjan, kierownik Zdzisława Gardeła oraz muzyk i instruktor Wiesław Baran. Orkiestra Dęta od lat działa pod opieką MOK, a zespół Olkuszanie wraz z Januszem Kałużą wielokrotnie koncertował w Domu Kultury i Centrum Kultury. Niestety nie usłyszymy już jego gry na saksofonie. Wkrótce obchodziłby 68 urodziny.

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola