Belka
Niedziela, 9 Grudnia 2018   imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przemilczana historia

Data publikacji: 2014-01-13, Data modyfikacji: 2014-01-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Pierwszy w tym roku wykład w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku był bez wątpienia niezwykły, i to z niejednego powodu. W ubiegły czwartek prelekcję prowadził historyk Michał Masłowski wraz z trojgiem swoich uczniów z IV LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu. Wyjątkowy był również temat – wciąż mało znana masakra Polaków na Wołyniu, a także wzbogacenie prelekcji filmem zrealizowanym przez olkuskich licealistów.

 

W historyczne tło i przebieg tragicznych wydarzeń, którym poświęcony był wykład, wprowadził słuchaczy Michał Masłowski, nauczyciel historii i prezes Koła Historycznego im. AK przy IV LO. Następnie o powstawaniu filmu pt. „Przemilczana historia” i przeżyciach związanych z realizacją opowiadali jego młodzi twórcy. W tym miejscu zaznaczyć należy, że reżyserzy Konrad Kulig, Aleksandra Palska, Martyna Polak i Mateusz Radomski wraz ze swym opiekunem Michałem Masłowskim znaleźli się w gronie finalistów konkursu „Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943 – 1944″, zorganizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Na sprawnie zrealizowany dokument składają się wspomnienia świadków zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, archiwalne zdjęcia, a także rekonstrukcje zdarzeń sprzed siedemdziesięciu lat. W tych ostatnich twórców wsparli jeszcze inni uczniowie IV LO oraz członkowie Bractwa Rycerskiego „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego, którzy stworzyli z tej okazji Grupę Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej „Hardy”.

 

- Na początku uczniowie brali udział w konferencjach naukowych organizowanych przez BEP IPN w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej, na których spotkali pierwszych świadków historii. Potem nastąpiły poszukiwania świadków historii, którzy chcieli podzielić się wspomnieniami z młodymi ludźmi. Szczególnie mile uczniowie wspominają państwa Wesołowskich, którzy przyjęli ich ciepło w domu i udzielili bardzo długich wywiadów, które musiały zostać rozłożone na kilka dni. Państwo Irena i Jerzy Wesołowscy przekazali młodzieży kolejne namiary na kombatantów ze środowiska 27 DP AK, z którymi młodzież również przeprowadziła spotkania pana Jana Lipińskiego oraz panią Janiną Świąder. W Olkuszu nawiązaliśmy kontakt z panem Janem Wernikiem.

 

Kolejnym krokiem moich uczniów był kontakt z panią Danutą Skalską, która prowadzi „Lwowską Falę”. Młodzież wystąpiła z apelem na antenie Polskiego Radia Katowice o kontakt z osobami, które chcą opowiedzieć o tragicznych wydarzeniach Zbrodni Wołyńskiej. Zgłosiło się kilka osób z Gliwic, Sławkowa, Bytomia oraz Częstochowy, które młodzież odwiedziła nagrywając wywiady. Łącznie przeprowadziliśmy kilkadziesiąt godzin nagrań wywiadów ze świadkami historii, niestety nie byliśmy w stanie wykorzystać całego materiału, ponieważ ograniczał nas regulamin konkursu.

 

Wywiady miały ogromny wpływ emocjonalny na młodzież, jak i również na mnie jako nauczyciela. - podsumował prace nad filmem Michał Masłowski.

 

Warto dodać, że w ramach realizowanego przez Klub Historyczny projektu w lipcu ubiegłego roku młodzież wraz ze swym opiekunem podczas pięciodniowej wyprawy odwiedziła miejsca naznaczone krwią Polaków mordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

 

Słuchacze UTW podziękowali Michałowi Masłowskiemu i jego asystentom gorącymi brawami, zaś dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan dołączyła upominki.

 

Film pt. „Przemilczana historia” obejrzeć można na stronie: www.youtube.com/watch?v=fnx5ctDVclA

 

Więcej informacji o Klubie Historycznym im. Armii Krajowej znaleźć można na stronie: www.facebook.com/KlubHistorycznyImArmiiKrajowejOlkusz

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola