Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Data publikacji: 2013-10-31, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

Przed 1 listopada przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odwiedzają miejsca spoczynku osób zasłużonych dla tej instytucji i z nią związanych, artystów, animatorów oraz pracowników. Przez blisko 60 lat działalności PDK i MOK na kartach kronik, a przede wszystkim w pamięci zapisali się nie tylko Olkuszanie, ale też ludzie spoza naszego miasta. Choć wspominani są nie tylko „od święta”, to złożeniem kwiatów, zapaleniem znicza, chwilą zadumy, czasem uprzątnięciem mogiły winno się szczególnie w tym czasie okazać im szacunek i wdzięczność.

 

Olkuski cmentarz. Spoczywają tu ci, z którymi łączy się najwięcej wspomnień – pracownicy dawnego Powiatowego Domu Kultury oraz MOK. Jest też mogiła człowieka zasłużonego w wyjątkowy sposób. Tuż przy kwaterze żołnierzy polskich pochowany jest dr Bogdan Szczygieł, lekarz, pisarz, pasjonat kultury ludów Czarnego Lądu, który darowizną ze swej prywatnej kolekcji stworzył uznawane za jedno z najwartościowszych w kraju Muzeum Afrykanistyczne. Starsi Olkuszanie pamiętają, że był także animatorem kultury, doskonale znanym m. in. bywalcom prężnie działającego w latach '60 Klubu „Bezaldar”.

 

Bezcenną darowiznę założycieli i patronów Muzeum Afrykanistycznego - Bogdana Szczygła i jego żony Bożeny, uzupełniały eksponaty przekazywane później przez inne osoby. Szczególne miejsce wśród nich zajmują prof. Anna i pilot Leon Kubarscy. Ich zbiory, od 2001 r. przekazywane muzeum, zostały wydzielone jako Kolekcja Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im prof. dr hab. Anny Koźmińskiej-Kubarskiej i pilota Leona Kubarskiego. Groby tych dwojga hojnych darczyńców znajdują się na warszawskich Powązkach i Cmentarzu Północnym.

 

W Powsinie, obecnie dzielnicy Warszawy, pochowany jest Władysław Wołkowski, artysta specjalizujący się w sztuce użytkowej zbliżającej człowieka do natury, twórca nowoczesnego wzornictwa przemysłowego, autor romantycznych kompozycji sznurowych - Strojeńców Polskich, uhonorowany m. in. Złotym Medalem na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 r. Najbogatsza stała kolekcja jego prac znajduje się w Dworku Machnickich, należącym do kompleksu olkuskiego Centrum Kultury. Pamięć o wciąż zbyt mało znanym wybitnym polskim artyście jest w Olkuszu szczególnie pielęgnowana. Są też w naszym mieście ludzie, którzy angażują się w propagowanie dokonań Michała Anioła Wikliny. Wśród odwiedzających jego grób w Powsinie był Witold Olejarczyk, bliski znajomy, znawca i kolekcjoner sztuki Władysława Wołkowskiego. Towarzyszył też delegacji MOK podczas wizyt na mogiłach innych zasłużonych dla Olkusza osób.

Takich miejsc, jak wymienione tu, jest znacznie więcej. Na każdym z nich, oprócz symboli pamięci od bliskich, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze od ludzi wdzięcznych za wkład w rozwój olkuskiej kultury, byłych współpracowników z PDK i MOK. Ale nie tylko, bowiem jak co roku kwiaty i lampki składa na tych grobach również wielu interesujących się kulturą i sztuką mieszkańców naszego miasta.

 

 

Z inicjatywy zespołu Olkuszanie 22 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się wieczór wspomnień poświęcony nieodżałowanym pracownikom MOK - Januszowi Gardele i Tomaszowi Wąsie.

 

Źródło: MOK Olkusz

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola