Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Mistrz Pięknego Czytania

Data publikacji: 2014-02-27, Data modyfikacji: 2014-02-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu po raz drugi zorganizowała Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Mistrz pięknego czytania”, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu olkuskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

 

 

 

Celem Konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i świadomości językowej, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, popularyzacja literatury młodzieżowej (polecanej m.in. przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom), a także rozwijanie młodych talentów.

 

Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestników I etapu było nagranie 5-minutowego filmu,  wykonanego na  nośniku cyfrowym: kamerą, aparatem fotograficznym lub telefonem komórkowym, na którym uczeń czyta fragment wybranego utworu prozatorskiego.

Do konkursu zgłosiło się 31 uczniów z 7 gimnazjów z powiatu olkuskiego.  Po zapoznaniu się ze wszystkimi filmami i ich analizie, której podstawą, zgodnie z regulaminem konkursu, były: dobór repertuaru (dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika), interpretacja tekstu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, Jury do finału zakwalifikowało 10 gimnazjalistów.

 

25 lutego 2014 r. odbył się finał konkursu.  Finaliści czytali fragmenty książki Joanny Olech „Dynastia Miziołków”.

Jury pod przewodnictwem dra Przemysława Kani postanowiło przyznać: I miejsce:  Kacprowi Majewskiemu z Gimnazjum w Kluczach,  II miejsce:  Izabeli Pięcie z Gimnazjum nr 4 w Olkuszu, a III miejsce:  Oskarowi Barczykowi z Zespołu Szkół w Gołaczewach.

 

Na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przybyli: Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu – dr Włodzimierz Łysoń oraz Dyrektor Centrum Helen Doron w Olkuszu –Tatiana Redel.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

Uczestnicy konkursu wzięli również udział w spotkaniu autorskim promującym książkę Przemysława Kani „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne” oraz warsztatach wymowy.

Dr Przemysława Kania jest aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wykładowcą wrocławskiej PWST,  specjalistą wymowy i logopedii artystycznej, scenarzystą,  laureatem licznych artystycznych nagród, m.in. Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2010 rok.

 

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola