Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dni muzyki, śpiewu i tańca na odmienionym Rynku

Data publikacji: 2013-09-17, Data modyfikacji: 2013-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 

W minione wakacje zakończyły się prace wykonywane na Rynku i ulicach przyległych w ramach projektu „Rewitalizacja i ochrona olkuskiej Starówki”.

Oficjalne otwarcie odmienionej wizytówki miasta nie ograniczyło się do przecięcia wstęgi, konferencji i spotkań z udziałem honorowych gości. Przez ostatnie dni ubiegłego tygodnia na centralnym placu miasta królowały muzyka, śpiew i taniec, a były też inne atrakcje. Wydarzenia związane z symbolicznym otwarciem Rynku rozpoczęły się w czwartek 12 września. W Centrum Kultury MOK odbyła się tego dnia konferencja prezentująca archeologiczne odkrycia dokonane podczas rewitalizacji, zaś na Rynku otwarta została wystawa Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii, ukazująca zabytkowe śródmieście przed, w trakcie i po zakończeniu inwestycji.

Piątkowe przedpołudnie wypełnia kolejna konferencja w Centrum Kultury, tym razem całościowo podsumowująca realizację projektu „Rewitalizacja i ochrona olkuskiej Starówki”. Wczesnym popołudniem minister Elżbieta Bieńkowska, marszałek Marek Sowa i burmistrz Dariusz Rzepka w asyście wojów z Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabsztyńskiego dokonali symbolicznego otwarcia Rynku. Potem, aż do wieczora na scenie przed magistratem swe muzyczne i taneczne talenty prezentowały dzieci i młodzież  z Olkusza i podolkuskich sołectw, a także z sąsiedniej gminy Sułoszowa. Gdy już nad Rynkiem zaszło słońce w magiczny świat teatru ulicznego zabrali Olkuszan aktorzy Teatru Gry i Ludzie. Przedstawili barwny, pantomimiczny spektakl o Janie Wnęku, analfabecie który w 1866 r. skonstruował lotnię i dokonywał na niej blisko dwukilometrowe loty.

Potem na scenie nad reliktami ratusza wyświetlone zostały dwa filmy o rewitalizacji Starówki. Z Rynku widzowie prowadzeni przez olkuskich kuglarzy z Glutaminianu Sodu i Grupy Ogniowej O-Pal oraz gwarków z bukowieńskiej Skałki i z Tarnowskich Gór przeszli do Bazyliki św. Andrzeja na kolejny film, przygotowany z okazji 100-lecia dzwonnicy.

To jednak jeszcze nie był oniec, gdyż w nocy po zabytkach Srebrnego Miasta oprowadzali wszystkich chętnych przewodnicy z Klubu Ilkussia. Największe zainteresowanie wzbudzały rzecz jasna odkryte podczas rewitalizacji podziemia ratusza.

O ile mokry i chłodny piątek nie zachęcał do wychodzenia z domu, to bezdeszczowa, zdecydowanie cieplejsza i chwilami nawet słoneczna sobota sprzyjała wspólnej zabawie na Rynku. Zanim się zaczęła Centrum Kultury gościło kolejną konferencję, tym razem przygotowaną przez przewodnika i kolekcjonera skamielin Andrzeja Feliksika, a poświęconą geografii i przyrodzie naszego regionu oraz zlepieńcowi parczewskiemu, czyli skale z której wykonane zostały w dawnych wiekach olkuskie budowle. Tego dnia występy młodych śpiewaków, szkolnych zespołów muzycznych i tanecznych, a wśród nich podopiecznych Stowarzyszenia Wszyscy Dla Wszystkich zwieńczyły dwa koncerty oraz dyskoteka.

To działo się na Rynku, natomiast w magistracie można było zmierzyć się w szachowej symultanie z arcymistrzem Pawłem Czarnotą, w parku zaś spróbować sił w nordic walking zorganizowanym przez Marlibo Medica i różnorodnych ćwiczeniach z oferty klubu Fitness z Beatą. Były też gry i zabawy przygotowane przez MOSiR. Ciepłym sobotnim wieczorem centralny plac miasta zaludnił się jak przed laty, podczas występów sław polskiej sceny muzycznej na Dniach Olkusza. Przed gwiazdą tego wieczoru zagrała, dodać należy że po raz pierwszy publicznie i całkiem udanie, olkuska kapela metalowa Nihility z prowadzonej przez Michała Mączkę Sekcji Instrumentalnej MOK. Po gospodarzach na scenę wkroczyli goście, zespół którego przedstawiać nie trzeba, witany głośnymi brawami, okrzykami i piskiem żeńskiej części widowni Afromental. Wraz z pojawieniem się uwielbianych przez niemałą część Olkuszan muzyków odczuwalna temperatura na Rynku wzrosła z kilkunastu do kilkudziesięciu stopni, a jeśli komuś tańca i podskoków jeszcze było mało, to mógł bawić się dalej na nocnej plenerowej dyskotece, którą prowadzili DJ Oscar Thous & Basteq i DJ Angelo Mike.

Niedziela, nie mniej niż dni poprzednie, obfitowała w liczne muzyczne i taneczne prezentacje, wśród których wspomnieć należy występy Ogniska Muzycznego Żaczek, Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, Szkoły Tańca Wena, utalentowanych uczniów olkuskich przedszkoli i szkół oraz solistów z Sekcji Wokalnej MOK, podopiecznych instr. Wiesława Barana, z którymi wystąpił były członek sekcji Piotr Skrzynecki, trzykrotny zdobywca tytułu Talent Małopolski. Gościem specjalnym niedzielnego popołudnia był znany polski multiinstrumentalista i kompozytor muzyki folklorystycznej Józef Broda, któremu towarzyszyła córka oraz kompozytor i pianista Janusz Kohut. Równocześnie na Rynku odbywały się, tak jak i w sobotę, warsztaty kuglarskie przygotowane przez Grupę Teatralną Glutaminian Sodu z olkuskiego MOK. Emocji sportowych tego dnia dostarczył turniej gigantycznych piłkarzyków o puchar burmistrza, a klub Fitness z Beatą pokazał na scenie nad ratuszem zestaw zajęć siłowych. Wieczorem, tuż przed gwiazdami ostatniego dnia Otwarcia Rynku wystąpiła doskonale znana olkuskim fanom rocka kapela Route 94. Młodzi muzycy rozgrzali zgromadzony przed sceną tłum, a trzydniowe muzyczne atrakcje zakończył najbardziej oczekiwany przez wielu Olkuszan i gości spoza naszego miasta koncert zespołu Zakopower z charyzmatycznym liderem Sebastianem Karpielem-Bułecką. Publiczność śpiewała wraz z nim najpopularniejsze piosenki, nie szczędziła braw, a tam gdzie znalazło się trochę wolnego miejsca dostrzec można było tańczące postacie. Gdy wybrzmiały bisy, gdy umilkły gitary i skrzypce oraz aplauz oczarowanych występem fanów, niebo nad odmienioną starówką rozświetliły pożegnalne sztuczne ognie.

Otwarcie Rynku zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Partnerem głównym był TAURON Polska Energia.

Sponsorzy główni: ZGH Bolesław, Bank BPH, Boloil, Intermag, Sko-Bud, Kemar, Plast-Met.

Sponsorzy posiłkowi: Strabag, Malbox, Marlibo Medica, Maro, Dworek Przy Lesie, Wyższa Szkoła Biznesu w Olkuszu, Pro-Bet Olkusz, Społeczna Akademia Nauk Olkusz, Firmus, Kurier Team 2000, Supermarket Nasz, Pakorex, Be-Tra, Supron 1, PSS Społem Olkusz, Ubojnia Drobiu Edward Szumera, Artur Sokół.

Patronatem medialnym imprezę objęli: TVS, Przegląd Olkuski, Olkuszanin.pl.

 

 

UM Olkusz, Źródło artykułu: www.umig.olkusz.pl, Autor zdjęć: UM Olkusz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
olkuski

Powiat olkuski – powiat w województwie Małopolskim, którego stolicą jest Olkusz. W skład powiatu wchodzą gminy: Bukowno, Olkusz, Wolbrom, Bolesław, Klucze, Trzyciąż oraz miasta Bukowno, Olkusz, Trzyciąż.

Powiat ma charakter rolniczy (wschód), przemysłowy (zachód) i turystycznym.

Turyści nie mogą narzekać na brak atrakcji w powiecie. Należą do nich wycieczki licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i konnymi. Najbardziej znanym szlakiem jest Szlak Orlich Gniazd. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pustynia Błędowska. Z powiatu bardzo łatwo można dostać się do Krakowa i Katowic, co jest niewątpliwie dużym plusem, zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola